Licensed to Simmons College       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/21/2015 04:11 PM
                          Simmons vs UNE - 11/21/2015                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons College  'A'                             NT    4:11.31         11  
     1) Swisher, Miriam 21              2) Giraldi, Natalie 20            
     3) Morris, Michaela 19             4) Fleming, Kerry 18              
                  30.74   1:02.77 (1:02.77)   4:11.31 (3:08.54)                    
  2 University of New England  'A'                   NT    4:27.24          4  
     1) Berger, Cassie 18               2) Thomsen, Lindsey 19            
     3) Burgess, Kayla 19               4) Bautz, Eleni 20                
                  34.45   1:09.75 (1:09.75)   4:27.24 (3:17.49)                    
  3 Simmons College  'B'                             NT    4:35.87          2  
     1) Vickey, Kirsten 21              2) Nichols, Lindsay 19            
     3) Erichsen, Jason 19              4) Price, Sarah 21                
                  34.13   1:09.72 (1:09.72)   4:35.87 (3:26.15)                    
  4 University of New England  'B'                   NT    4:42.07        
     1) Rybicki, Andrea 20              2) Romain, Rachael 21             
     3) Robitaille, Nicole 18           4) Hanley, Samantha 20            
  5 University of New England  'C'                   NT   x5:01.63        
     1) Pare, Stephanie 20              2) Goud, Briana 19                
     3) Harris, Britni M 21             4) Barkas, Aleeza 20              
                  38.70   1:17.70 (1:17.70)   5:01.63 (3:43.93)                    
 
Event 2  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Laura      18 Simmons                   NT   18:41.13          9  
  2 Chamberlain, Emily  19 UNE                       NT   19:32.53          4  
  3 Fellows, Emily      20 UNE                       NT   19:50.14          3  
  4 Lindholm, Emmie     21 Simmons                   NT   20:24.66          2  
  5 Vutech, Alex        22 Simmons                   NT   20:51.57          1  
  6 Chenard, Rachel     21 Simmons                   NT  x21:05.03        
 -- Wade, Lily          18 Simmons                   NT  X23:11.13        
 -- Swedeen, Courtney   21 Simmons                   NT  X23:32.76        
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Kerry      18 Simmons                   NT    2:00.86          9  
  2 Mattheisen, Jordan  20 Simmons              2:10.02    2:08.69          4  
  3 Smith, Kara         18 Simmons                   NT    2:11.95          3  
  4 Bautz, Eleni        20 UNE                  2:12.63    2:14.48          2  
  5 Romain, Rachael     21 UNE                       NT    2:17.19          1  
  6 Teague, Emma        18 UNE                  2:28.42    2:30.01        
  7 Karod, Maddie       18 Simmons                   NT   x2:30.30        
  8 Springer, Kelsey    18 UNE                  2:32.65   x2:35.88        
 
Event 4  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swisher, Miriam     21 Simmons                   NT      30.49          9  
  2 Rivard, Charlotte   18 Simmons                   NT      32.44          4  
  3 Rybicki, Andrea     20 UNE                    31.91      32.47          3  
  4 Vickey, Kirsten     21 Simmons                   NT      33.01          2  
  5 Nguyen, Julie       20 Simmons                   NT     x35.10        
  6 Mahar, Maddie       18 UNE                    35.59      35.78          1  
  7 Pare, Stephanie     20 UNE                    34.67      36.23        
 
Event 5  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giraldi, Natalie    20 Simmons                   NT      33.21          9  
  2 Mattheisen, Jordan  20 Simmons                   NT      35.75          4  
  3 Price, Sarah        21 Simmons                   NT      36.08          3  
  4 Berger, Cassie      18 UNE                    36.82      36.83          2  
  5 Goud, Briana        19 UNE                    38.04      38.34          1  
  6 Hanley, Samantha    20 UNE                       NT      38.60        
  7 Chenard, Rachel     21 Simmons                   NT     x38.90        
 
Event 6  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris, Michaela    19 Simmons                   NT    1:02.35          9  
  2 Burgess, Kayla      19 UNE                  1:04.87    1:03.94          4  
  3 Nichols, Lindsay    19 Simmons                   NT    1:07.59          3  
  4 Robitaille, Nicole  18 UNE                  1:08.40    1:08.71          2  
  5 Plourde, Hannah     20 Simmons                   NT    1:09.30          1  
  6 Gonzalez, Abigail   19 Simmons                   NT   x1:11.78        
  7 Harris, Britni M    21 UNE                  1:13.73    1:12.18        
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swisher, Miriam     21 Simmons                   NT      25.32          9  
  2 Thomsen, Lindsey    19 UNE                    25.44      25.37          4  
  3 Simpson, Laura      18 Simmons                   NT      27.65          3  
  4 Chamberlain, Emily  19 UNE                    28.43      28.62          2  
  5 Mather, Jade        19 Simmons                   NT      28.82          1  
  6 Gonzalez, Abigail   19 Simmons                   NT     x32.20        
  7 Teague, Emma        18 UNE                    30.88      32.27        
  8 Springer, Kelsey    18 UNE                    32.56     x33.11        
 
Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gauvin, Alison      20 Simmons               144.10     141.95          9  
 
Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swisher, Miriam     21 Simmons                   NT      54.58          9  
                  52.76        54.58 (1.82)                                        
  2 Mattheisen, Jordan  20 Simmons                   NT      58.81          4  
                  52.76        58.81 (6.05)                                        
  3 Bautz, Eleni        20 UNE                    59.06      58.87          3  
                  52.76        58.87 (6.11)                                        
  4 Rivard, Charlotte   18 Simmons                   NT    1:00.68          2  
                  28.71     1:00.68 (31.97)                                        
  5 Robitaille, Nicole  18 UNE                  1:04.67    1:04.89          1  
                  31.12     1:04.89 (33.77)                                        
  6 Harris, Britni M    21 UNE                  1:04.93    1:08.25        
                  52.76     1:08.25 (15.49)                                        
  7 Mather, Jade        19 Simmons                   NT   x1:08.95        
                  52.76     1:08.95 (16.19)                                        
 
Event 10  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Kerry      18 Simmons                   NT    1:04.02          9  
                  31.24     1:04.02 (32.78)                                        
  2 Nichols, Lindsay    19 Simmons                   NT    1:08.87          4  
                  34.01     1:08.87 (34.86)                                        
  3 Rybicki, Andrea     20 UNE                  1:09.29    1:09.36          3  
                  33.76     1:09.36 (35.60)                                        
  4 Vickey, Kirsten     21 Simmons                   NT    1:10.76          2  
                  35.08     1:10.76 (35.68)                                        
  5 Gonzalez, Abigail   19 Simmons                   NT   x1:14.22        
                  37.09     1:14.22 (37.13)                                        
  6 Mahar, Maddie       18 UNE                  1:17.10    1:16.71          1  
                  38.35     1:16.71 (38.36)                                        
  7 Pare, Stephanie     20 UNE                  1:16.67    1:17.74        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giraldi, Natalie    20 Simmons                   NT    1:11.89          9  
                  34.35     1:11.89 (37.54)                                        
  2 Erichsen, Jason     19 Simmons                   NT    1:17.20          4  
                  37.21     1:17.20 (39.99)                                        
  3 Plourde, Hannah     20 Simmons                   NT    1:19.30          3  
                  37.92     1:19.30 (41.38)                                        
  4 Romain, Rachael     21 UNE                       NT    1:19.60          2  
                  38.15     1:19.60 (41.45)                                        
  5 Vutech, Alex        22 Simmons                   NT   x1:20.11        
                  37.80     1:20.11 (42.31)                                        
  6 Berger, Cassie      18 UNE                  1:20.10    1:20.42          1  
                  38.24     1:20.42 (42.18)                                        
  7 Goud, Briana        19 UNE                  1:25.13    1:24.37        
                  40.00     1:24.37 (44.37)                                        
 
Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Laura      18 Simmons                   NT    5:30.58          9  
                  30.25                                                 2:09.95 ( )
        2:43.47 (33.52)     3:17.34 (33.87)     3:50.15 (32.81)     4:23.43 (33.28)
      5:30.58 (1:07.15)                                                            
  2 Chamberlain, Emily  19 UNE                  5:38.47    5:44.99          4  
                  30.94     1:05.13 (34.19)     1:39.70 (34.57)     2:14.54 (34.84)
        2:49.80 (35.26)     3:25.11 (35.31)     4:00.37 (35.26)     4:35.28 (34.91)
        5:10.59 (35.31)     5:44.99 (34.40)                                        
  3 Price, Sarah        21 Simmons                   NT    5:49.06          3  
                  31.29     1:05.97 (34.68)     1:42.06 (36.09)     2:17.85 (35.79)
        2:53.66 (35.81)     3:28.91 (35.25)     4:04.40 (35.49)     4:39.93 (35.53)
        5:15.14 (35.21)     5:49.06 (33.92)                                        
  4 Nguyen, Julie       20 Simmons                   NT    5:51.73          2  
                  31.66     1:07.17 (35.51)     1:43.65 (36.48)     2:20.45 (36.80)
        2:56.62 (36.17)     3:32.38 (35.76)     4:07.20 (34.82)     4:43.92 (36.72)
        5:17.99 (34.07)     5:51.73 (33.74)                                        
  5 Burgess, Kayla      19 UNE                  6:04.44    5:54.00          1  
                  32.11     1:08.59 (36.48)     1:44.94 (36.35)                    
            2:58.13 ( )   5:54.00 (2:55.87)                                        
  6 Fellows, Emily      20 UNE                  5:54.10    5:55.32        
                  32.34     1:07.43 (35.09)     1:43.26 (35.83)     2:19.44 (36.18)
        2:55.50 (36.06)     3:31.71 (36.21)     4:07.84 (36.13)     4:44.11 (36.27)
        5:20.17 (36.06)     5:55.32 (35.15)                                        
  7 Lindholm, Emmie     21 Simmons                   NT   x6:04.94        
                  33.12     1:09.21 (36.09)     1:45.47 (36.26)     2:22.58 (37.11)
        2:59.39 (36.81)     3:36.84 (37.45)     4:14.82 (37.98)     4:52.75 (37.93)
        5:30.17 (37.42)     6:04.94 (34.77)                                        
  8 Barkas, Aleeza      20 UNE                  6:14.52   x6:20.88        
                  33.43     1:11.27 (37.84)     1:49.89 (38.62)     2:28.41 (38.52)
        3:07.29 (38.88)     3:46.60 (39.31)     4:26.12 (39.52)     5:05.53 (39.41)
        5:45.08 (39.55)     6:20.88 (35.80)                                        
 
Event 13  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomsen, Lindsey    19 UNE                    28.65      28.23          9  
  2 Morris, Michaela    19 Simmons                   NT      28.44          4  
  3 Rivard, Charlotte   18 Simmons                   NT      30.46          3  
  4 Smith, Kara         18 Simmons                   NT      30.90          2  
  5 Erichsen, Jason     19 Simmons                   NT     x31.60        
  6 Berger, Cassie      18 UNE                       NT      33.21          1  
  7 Romain, Rachael     21 UNE                       NT      35.08        
  8 Teague, Emma        18 UNE                    33.98     x36.00        
 
Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gauvin, Alison      20 Simmons                   NP     172.10          9  
 
Event 15  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Kerry      18 Simmons                   NT    1:04.54          9  
                  30.34     1:04.54 (34.20)                                        
  2 Thomsen, Lindsey    19 UNE                  1:05.18    1:05.40          4  
                  30.63     1:05.40 (34.77)                                        
  3 Morris, Michaela    19 Simmons                   NT    1:07.50          3  
  4 Nguyen, Julie       20 Simmons                   NT    1:10.59          2  
                  33.50     1:10.59 (37.09)                                        
  5 Plourde, Hannah     20 Simmons                   NT   x1:11.65        
                  34.18     1:11.65 (37.47)                                        
  6 Robitaille, Nicole  18 UNE                       NT    1:12.66          1  
  7 Hanley, Samantha    20 UNE                  1:12.37    1:13.78        
                  34.47     1:13.78 (39.31)                                        
  8 Harris, Britni M    21 UNE                       NT   x1:15.15        
                  35.43     1:15.15 (39.72)                                        
 -- Goud, Briana        19 UNE                       NT   X1:18.71        
                  36.07     1:18.71 (42.64)                                        
 -- Wade, Lily          18 Simmons                   NT   X1:19.27        
                  36.79     1:19.27 (42.48)                                        
 -- Mahar, Maddie       18 UNE                       NT   X1:19.51        
 -- Swedeen, Courtney   21 Simmons                   NT   X1:28.33        
                  41.82     1:28.33 (46.51)                                        
 -- Karod, Maddie       18 Simmons                   NT   X1:29.26        
                  37.50     1:29.26 (51.76)                                        
 
Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons College  'A'                             NT    1:48.25         11  
     1) Price, Sarah 21                 2) Rivard, Charlotte 18           
     3) Giraldi, Natalie 20             4) Simpson, Laura 18              
                  27.36       54.73 (27.37)     1:48.25 (53.52)                    
  2 University of New England  'A'              1:49.51    1:50.06          4  
     1) Bautz, Eleni 20                 2) Rybicki, Andrea 20             
     3) Burgess, Kayla 19               4) Chamberlain, Emily 19          
                  27.48       55.04 (27.56)     1:22.20 (27.16)     1:50.06 (27.86)
  3 Simmons College  'B'                             NT    1:51.05          2  
     1) Mattheisen, Jordan 20           2) Mather, Jade 19                
     3) Erichsen, Jason 19              4) Nguyen, Julie 20               
                  27.24       55.99 (28.75)     1:23.84 (27.85)     1:51.05 (27.21)
  4 Simmons College  'C'                             NT   x1:56.62        
     1) Lindholm, Emmie 21              2) Smith, Kara 18                 
     3) Vickey, Kirsten 21              4) Gonzalez, Abigail 19           
                  29.76       57.59 (27.83)     1:25.84 (28.25)     1:56.62 (30.78)
  5 University of New England  'B'                   NT    2:02.89        
     1) Barkas, Aleeza 20               2) Pare, Stephanie 20             
     3) Fellows, Emily 20               4) Hanley, Samantha 20            
                  31.07     1:02.85 (31.78)     1:33.17 (30.32)     2:02.89 (29.72)
  6 Simmons College  'D'                             NT   x2:06.26        
     1) Vutech, Alex 22                 2) Chenard, Rachel 21             
     3) Wade, Lily 18                   4) Karod, Maddie 18               
                  30.47     1:00.76 (30.29)     1:32.91 (32.15)     2:06.26 (33.35)
  7 University of New England  'C'                   NT   x2:13.82        
     1) Teague, Emma 18                 2) Springer, Kelsey 18            
     3) Mahar, Maddie 18                4) Goud, Briana 19                
                  16.65     1:02.06 (45.41)     1:38.83 (36.77)     2:13.82 (34.99)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 16                    
 
  1. Simmons College                     212   2. University of New England            68
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 16                    
 
  1. Simmons College                     212   2. University of New England            68